Elektrownia Wodna Kamienna

Opis

 

Mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w gminie Dobiegniew, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Jest to jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce, powstała na przełomie XIX i XX w.

Budowę zakładu rozpoczęto w 1896 r. (w pięć lat po uruchomieniu pierwszej elektrowni wodnej na świecie), a prąd wykorzystywano pierwotnie do produkcji karbidu. Od 1909 r. elektrownia zasilała w energię powiat choszczeński, pyrzycki, strzelecko-drezdenecki i część myśliborskiego. Elektrownia z budynkiem głównym, gospodarczym i rozdzielnią, jest dziś zabytkiem techniki wysokiej rangi. Funkcjonuje nieprzerwanie od chwili jej zbudowania. Prąd wytwarzają dwie turbiny Francisa z 1898 r. W hali maszyn zabytkowa suwnica z 1909 r. o napędzie ręcznym. Wodę do turbin doprowadzają dwa upusty robocze, obok jest upust jałowy. Na prawym ramieniu rzeki znajduje się 21-komorowa przepławka dla ryb (ze względu na wadliwą konstrukcję praktycznie nieskuteczna) i pochylnia dla tratew, dziś nieużywana.

Spiętrzony na wysokość 7,8 m zbiornik zaporowy, sięgający w górę rzeki aż po osadę Żeleźnica, a wpływający na charakter rzeki aż po Moczele, ma szerokość do 100 metrów, a głębokość do 4 m. Na jego dnie zalega trzymetrowa warstwa osadów. Skumulowały się w nich rozmaite zanieczyszczenia, jakie w latach ubiegłych trafiały do górnego biegu Drawy. Osad zbiornika zawiera między innymi pestycydy, związki ropopochodne, węglowodory aromatyczne, detergenty, fenole, cyjanki oraz metale ciężkie (glin, bar, stront, ołów, wanad, chrom) stanowiąc poważne zagrożenie ekologiczne.

W latach 40. XX wieku planowano włączenie elektrowni do tzw. kaskady Drawy,
w ramach której miały powstać piętrzenia w
Mostnikach, Moczelach, Zatomiu
i Barnimiu. Plany te nie zostały zrealizowane.

Zwiedzanie elektrowni jest możliwe po uzgodnieniu z jej obsługą.

 

Źródła informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Wodna_Kamienna oraz www.dobiegniew.pl