Gmina Zbąszynek

Statut:
Powiat: powiat świebodziński
Województwo: gmina Zbąszynek
-
-
-
urzad@zbaszynek.pl
Opis

Gmina Zbąszynek ma walory, które mogą zainteresować każdego turystę. Miasto założone „w szczerym polu” nieco ponad osiemdziesiąt lat temu, jest przykładem założenia urbanistycznego osiedla robotniczego typu miejskiego, powiązanego funkcjonalnie z dużym węzłem kolejowym.
Ciekawy układ „miasta ogrodu” i nietypowa architektura przedwojennej osady robotniczej może zainteresować najbardziej wytrawnego turystę.

Gmina Zbąszynek, jako teren należący do 1945 roku do Niemiec, jest miejscem szczególnym dla jej byłych mieszkańców. Co roku na „Wspomnienia po latach” przyjeżdżają zorganizowane grupy dawnych mieszkańców Zbąszynka i Chlastawy, którzy odbywają w ten sposób swoje indywidualne podróże w przeszłość, w lata swojej młodości, bądź młodości swoich rodziców.

Zachęcamy do przeczytania wspomnienia kilku byłych mieszkańców Zbąszynka, którzy pamiętają narodziny miasta.

Do nieprzeciętnych walorów gminy, godnych uwagi każdego turysty należą m. in. zabytki ludowej kultury materialnej, zwłaszcza zabytki budownictwa sakralnego, niezwykłe w swym architektonicznym kształcie i wystroju.

Do najciekawszych zabytków zaliczyć należy:
1. Drewniany kościół z bogatą polichromią wnętrz w Chlastawie z1637 roku oraz brama – dzwonnica – zabytek klasy „0”.
2. Pałac hrabiów Schwarzenau i park krajobrazowy w zespole pałacowym z II połowy XIX w. w Dąbrówce Wlkp.
3. Murowany kościół Parafialny pod wezwaniem św. Jakuba z 1660 r. w Dąbrówce Wlkp.
4. Murowany dwór z XVIII w. i pałac z XIX w. w Kosieczynie.
5. Drewniany kościół z 1406r. w Kosieczynie
6. Neogotycki kościół w Kręcku z 1880 r. oraz znajdujący się na terenie kościoła pomnik z piaskowca z 1926 r. poświęcony mieszkańcom Kręcka poległym podczas I wojny światowej.
7. Dawne budynki koszarowe z przełomu XIX i XX w. w Rogozińcu - obecnie Zespół Szkół Leśnych, gdzie działa jedno z niewielu w kraju Koło Sokolników szkolące ptaki m.in. do łowów i Koło Sygnalistów oraz kościół ewangelicki z 1832 roku.
8. Lokomotywa - pomnik, symbol kolejarskiej historii Zbąszynka.

Cykliczne imprezy kulturalne odbywające się w Gminie Zbąszynek:
Lekkoatletyczny Memoriał im. Bogdana Niemca - Impreza organizowana dla uczczenia pamięci Wielkiego Sportowca gromadzi, co roku wielu przyjaciół Bogdana z czasów wspólnych występów sportowych. Bogdan Niemiec to wielokrotny mistrz, reprezentant województwa zielonogórskiego w rzutach dyskiem i młotem, wielokrotny mistrza Polski LZS w lekkiej atletyce i podnoszeniu ciężarów. Impreza sportowa odbywa się w ostatni weekend maja.
Dąbrowieckie Spotkania Folklorystyczne "U progu lata" Impreza jest przeglądem kapel i zespołów folklorystyczne z całego kraju i zagranicy. Impreza wpisana do kalendarza imprez wojewódzkich, odbywa się corocznie w czerwcu.
"Potyczki gwarowe" Spotkanie ludzi różnych kultur prezentujących różne odmiany języka swoich przodków.