Dwór W Wierzbnie

Opis

 

W Wierzbnie (gmina Przytoczna) znajduje się zabytkowy zespół dworsko-parkowo-folwarczny, w skład którego wchodzą pałac eklektyczny z połowy XIX w., obok którego wyrosły potężne lipy o obwodzie 460 i 470 cm oraz park krajobrazowy o pow. 13,5 ha z pierwszej połowy XIX w.

Zespół usytuowany jest w północno-zachodniej części wsi. Zabudowa podzielona jest na dwie części. Pierwszą tworzą budynki gospodar­cze, wzniesione wokół obszernego dziedzińca. Natomiast neoklasycystyczny dwór zlokali­zowany jest w otoczeniu 13,5 hektarowego parku krajobrazowego. W parku znajduje się niewielki staw oraz starodrzew, m. in. potężne lipy oraz buk purpurowy.

Dwór powstał w 2. poł. XIX w. Jest to budowla murowana, parterowa, wzniesiona na pla­nie prostokąta, w całości podpiwniczona.

W parku podworskim, przed neoklasycystycznym pałacem z końca XIX w., oglądać można prawdziwą ciekawostkę - przeniesiony z pobliskiej granicy polsko-niemieckiej tzw. kamień wersalski. Na mocy ustaleń traktatu wersalskiego granica biegła tędy w latach 1919-1939. Dobrze widoczne są wykute na kamieniu litery „P” (Polska) i „D” (Deutschland), kolejny numer „G 001” oraz napis „Versailles 28.6.1919” (data podpisania traktatu przez Niemców). Na jego szczycie znajduje się niewielki otwór, od którego biegną wyraźne linie oznaczające kierunek dalszego przebiegu granicy. Jest to tzw. graniczny kamień główny. Ma zgodne z ustaleniami traktatu wymiary (175 x 40 x 40). Zmierzono go dokładnie. Pomiędzy kamieniami głównymi ustawiano wtedy mniejsze kamienie normalne o wymiarach 125 x 25 x 25 i jeszcze mniejsze kamienie pomocnicze (93 x 18 x 18).

Układ wnętrza pałacu pozostał w niemal niezmienionym kształcie. Zachowane jest historyczne wyposażenie i wystrój wnętrza, a w szczególności piece kaflowe, parkiety, stolarka okienna i drzwiowa, drewniane schody, sztukaterie, ceramiczne posadzki w piwnicach.

Po 1945 roku w budynku przeprowadzono niewielkie zmiany adaptacyjne. Wprowadzono m. in. nowe ścianki działowe oraz przystosowano poddasze do celów mieszkalnych.

Obecnym właścicielem dworu jest Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Źródło informacji: www.przytoczna.pl oraz www.lwkz.pl

Zdjęcia: www.przytoczna.pl