Drwalewice

Opis

Wieś Drwalewice (niem. Wallwitz) posiada bardzo wczesną metrykę. Można przypuszczać, że słowiańska nazwa miejscowości związana jest z profesją pierwszych jej mieszkańców lub miejscem położenia wśród pierwotnych lasów, które przed założeniem osady należało wykarczować.

Pierwsze wzmianki z 1223 r. wymieniają wieś Drwalowicze, która należała do parafii w Solnikach. W połowie XIV w. Drwalewice były w posiadaniu rodziny von Unruh, która związana była z majątkiem ziemskim do połowy XVI w. Jako ostatniego przedstawiciela tego rodu wymienia się Hansa Wolffa, który prawdopodobnie wzniósł w Drwalewicach renesansowy dwór obronny. Począwszy od drugiej połowy XVI w. wieś (właściwie folwark, ponieważ zabudowa nigdy nie wyszła poza jego ramy) wielokrotnie zmieniała właścicieli. Zmieniał się również wygląd siedziby rycerskiej. W końcu XVI stulecia Drwalewicami władał Dietrich von Braun, którego w porywie zazdrości zmordował brat Wolff z Solnik (według miejscowej legendy obaj rywalizowali o względy jednej z córek Rechenbergów z Borowa Polskiego).

Na początku XVII w. właścicielem majątku był Wigand von Gersdorf (zm. 1621 r.), później Adam von Schlichting (1681 - 1702). W XVIII w. posiadłość należała do rodziny von Lűttwitz. Na początku XIX w. Drwalewice zakupił porucznik von Strempel, który przebudował renesansowy dwór. W 1845 r. wieś liczyła 265 mieszkańców, obok folwarku znajdował się browar i 2 wiatraki. W 1868 r. właścicielem majątku była rodzina von Műller. Cztery lata później Drwalewice przejęli von Eichmanowie, którzy gruntownie przebudowali miejscowy dwór (niewykluczone, że przebudowy dokonali poprzedni właściciele). Powstała wtedy wspaniała neogotycka rezydencja (pałac) wzorowana na angielskim stylu - castle. Obok pałacu założono park romantyczny i wykopano staw.

Rozbudowie uległy także zbudowania folwarku, który należał do większych w okolicy i specjalizował się w hodowli bydła i koni. W rękach rodziny majątek pozostał do końca II wojny światowej - Woff Dietrich von Eichmann. Po jej zakończeniu w posiadłości utworzono PGR. Obok produkcji rolnej, gospodarstwo nadal specjalizowało się w hodowli, głównie koni. Administrowany przez PGR pałac służył celom mieszkalnym, dzięki czemu nie uległ degradacji. W końcu lat 80. XX w. przeprowadzono remont obiektu. Drwalewice liczą dziś blisko 100 mieszkańców.