
W roku 1982 placówkę funkcjonującą do tej pory jako Zielonogórski Park Etnograficzny przemianowano na Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. To pierwsza placówka naukowo-badawcza i oświatowa tego rodzaju w środkowej części pogranicza polsko-niemieckiego.
Zajmuje łącznie teren 13 ha, na których pezentowane są zabytki kultury ludowej. Ochroną objętych jest tu blisko 8 tysięcy zabytków i eksponatów. Na szczególną uwagę zasługuje wieża winiarska z Budachowa (XVIIIw.) oraz najstarszy (1675r.) zachowany do dziś obiekt mieszkalny z Potrzebowa.
Zgromadzono tu budowle z różnych typów architektury ludowej z czterech regionów: Dolnego Śląska, Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc i terenów środkowolubuskich.
Wnętrza chat i innych zabytków przedstawiają zwiedzającym obraz dawnej tradycyjnej kultury ludowej. Pokazują również różnice kulturowe w odniesieniu do życia mieszkającej tu wówczas ludności autochtonicznej.
Eksponaty pochodzą ze wszystkich dziedzin życia na wsi - rolnictwa, hodowli i rzemiosła.
Wśród muzealiów znajdują się też dawne stroje ludowe i tkaniny.
Spotkać można ciekawe kolekcje współczesnej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej.
Muzeum Etnograficzne oferuje program edukacyjny, podczas którego dowiedzieć można się jak wykonywano codzienne zajęcia w gospodarstwach odległych dla nas czasów. Ponadto poznać można tajniki tradycyjnego wiejskiego rzemiosła i sztuki.
Wystawa prezentowana przez muzeum podzielona jest na działy. Oto krótka charakterystyka poszczególnych z nich.Każdy miłośnik sztuki ludowej znależć może coś interesującego.
DZIAŁ BUDOWNICTWA LUDOWEGO - to kolejne budowle i zagrody pochodzące z wyżej wymienionych regionów.
DZIAŁ KULTURY TECHNICZNEJ - eksponaty z dawnych gospodarstw wiejskich: narzędzia rolnicze, sprzęty domowe i ciekawe zabytkowe środki transportu.
DZIAŁ STROJÓW I TKANIN - imponujące zbiory tkanin ludowych, charakterystycznych ubiorów miejskich i wiejskich a także dywany i kilimy.
DZIAŁ SZTUKI LUDOWEJ - podziwiać można tu przedmioty kultów religijnych. Zbiór prac artystycznych - ozdoby choinkowe, pisanki, zabawki i palmy wielkanocne. Znajduje się tu również kolekcja instrumentów ludowych.
DZIAŁ OŚWIATY - obsługa ruchu turystycznego, edukacja, popularyzacja wiedzy, promocja i reklama, rekreacja
Kontakt: Muzeum Etnograficzne i Skansen ul.Muzealna 5 66-006 Zielona Góra
: (068) 321-15-91
zdjęcia w galerii: Jaromir Gąsiorek |